Jak bezpiecznie aktualizować stronę na WordPressie?
W tym odcinku pokażę jak wykonać bezpieczne aktualizacje naszej strony. Dzięki nim unikniemy błędów, które mogą się od czasu do czasu pojawiać po aktualizacjach.
Dlaczego tak się czasami dzieje?
Otóż strona internetowa zbudowana jest z komponentów od wielu różnych firm i twórców. Każdy komponent musi idealnie współpracować z innymi. Jeśli tak nie będzie, to mogą pojawić się mniejsze lub większe błędy na stronie i problemy z jej prawidłowym działaniem.
Aby się przed tym zabezpieczyć, oraz aby nasza strona nigdy nie była niedostępna dla odwiedzających, proces aktualizacji musi być wykonany w bardzo określony sposób.
Przed rozpoczęciem aktualizacji
Po pierwsze wszystkie aktualizacje powinny być zawsze wykonywane na początku na kopii rozwojowej strony a dopiero później na stronie właściwej.
Po drugie, zawsze przed wykonaniem aktualizacji powinniśmy wykonać kopię zapasową naszej strony.
Zrobimy je przy pomocy naszego rozszerzenie do wykonywania kopii zapasowych. Jego panel kontrolny odnajdziemy w menu. Klikamy „Ustawienia” a następnie „Updraft Backups”.
Na nowej stronie klikamy przycisk „zrób kopię teraz”, upewniamy się, że tworzone będą kopie zarówno plików jak i bazy danych a następnie klikamy „Zrób kopię teraz”.
W zależności od wielkości naszej strony możemy czekać na wykonanie kopii od kilku do kilkunastu minut.
Aktualizacja
Po tym czasie przechodzimy do menu do sekcji „wtyczki > zainstalowane wtyczki” i klikamy „uruchom aktualizację” przy wybranym rozszerzeniu.
Po zakończeniu aktualizacji opróżniamy cache naszej strony klikając w górnej belce panelu administracyjnego przycisk „Opróżnij cały LiteSpeed Cache”.
Następnym krokiem jest sprawdzenie czy strona została poprawnie zaktualizowana, nie zawiera błędów i czy wszystkie jej funkcje działają odpowiednio.
Aby to zrobić odwiedzamy naszą stronę i testujemy jej funkcje – dwukrotnie – będąc wylogowanym jak i zalogowanym do panelu administracyjnego.