Widgety w WordPressie – czym są i jak je dodawać?

Zapraszam do kolejnej części kursu tworzenia stron internetowych. W dzisiejszym odcinku powiem Państwu czym są widgety, w czym się mogą przydać oraz jak je dodać na stronę.

Czym są widgety?

Najprościej rzecz ujmując widgety to moduły, które mogą mieć różne funkcje i które możemy dodawać w ściśle określone miejsca naszej strony. Mamy więc widgety, które umożliwiają dodanie galerii zdjęć, filmiku wideo, kalendarza, listy najnowszych artykułów na blogu, listy kategorii artykułów, itd.

Oprócz standardowych widgetów dostępnych w WordPressie możemy także zainstalować setki innych, pobierając je z darmowego repozytorium i instalując je tak samo jak inne rozszerzenia i dodatki do WordPressa.

Gdzie dodawać i zmieniać widgety

Widgety możemy ustawić w dwóch miejscach – na podstronie „widgety” znajdującej się w panelu głównym oraz w opcjach personalizacji strony. Ze względu na brak możliwości podglądu nie będziemy jednak korzystali z tego pierwszego sposobu. Od razu przejdźmy więc do opcji personalizacji.

Tak jak mówiłem widgety mogą być wyświetlane w ściśle określonych miejscach w motywie.

Motyw, który teraz widzimy posiada tylko jedną taką sekcję – w panelu bocznym pod logiem i menu. Jednak są motywy, które posiadają kilka a czasami nawet kilkanaście takich sekcji.

Proces dodawania widgetów jest taki sam jak dodawania linków do menu. Po prostu klikamy „dodaj widget”, wybieramy z listy taki, który nam odpowiada i zmieniamy jego ustawienia.

Niektóre widgety mają bardzo mało ustawień i pozwalają nam właściwie tylko dać im jakiś tytuł. Inne wręcz przeciwnie.

  • Ponieważ jak na razie jesteśmy na etapie tworzenia prostego bloga to w sekcji pod menu będę chciał pokazać widget:
    z wyszukiwarką – nie będę jej jednak nadawał żadnej nazwy i po prostu zapiszę w takiej formie.
  • dodam także widget z listą kategorii. Z racji tego, że mamy ich bardzo dużo, to ustawię wyświetlanie listy kategorii w formie rozwijanego menu.
  • no i w końcu dodam także listę najnowszych komentarzy, które mogą zaciekawić odwiedzających.