Instalacja WordPressa – jak to zrobić?
W tym odcinku naszego kursu zainstalujemy system naszej przyszłej strony internetowej. System nazywa się WordPress i jest znanym i bardzo popularnym rozwiązaniem tego typu.
Na początku zainstalujemy tzw. stronę rozwojową, którą następnie skonfigurujemy i zbudujemy na jej podstawie naszą stronę. Dopiero po tym jak ją ukończymy, stworzymy jej kopię i umieścimy pod właściwym adresem.
Dzięki temu będziemy mieli 2 wersje strony:
- pierwszą – rozwojową, na której będziemy mogli testować nowe rozwiązania i aktualizacje
oraz stronę właściwą, którą będziemy promować w sieci - Tworzenie strony rozwojowej przed właściwą jest dobrą praktyką, która daje nam dużo bezpieczeństwa.
Z racji tego, że strona rozwojowa nie musi znajdować się pod żadnym wymyślnym adresem internetowym, wykorzystamy darmowe domeny udostępniane przez dhosting.
Instalacja WordPressa przez automatyczny instalator
Instalacja WordPressa jest bardzo prosta dzięki automatycznemu instalatorowi w panelu administracyjnym dhosting.pl.
Znajdziemy go w sekcji „Strony WWW”. Obecnie znajdują się tutaj 2 strony, które wcześniej utworzyłem. Aby dodać kolejną klikamy „dodaj” a następnie „aplikacja www”.
W pasek adresu wpisujemy adres naszej strony i wybieramy jedną z trzech domen nadrzędnych: „dfirma.pl, dkonto.pl oraz you2.pl”.
Wybierając adres swojej domeny starajmy się wybrać taki, który jest możliwie jak najbardziej unikalny. Jeśli wybierzemy nazwę, która już była kiedyś wykorzystana przez innego klienta dhosting – nawet taką, która już nie jest powiązana z żadną istniejącą stroną – instalacja nie dobiegnie do końca. Niestety, informacja, czy wpisywania przez nas nazwa jest dostatecznie unikalna nie jest nigdzie widoczna.
Po zatwierdzeniu adresu musimy odczekać około 2 do 3 minut na zakończenie procesu instalacji. Po tym czasie otrzymamy email z plikiem zawierającym wszystkie najważniejsze dane dostępowe, czyli hasła oraz loginy. Po jego pobraniu zalecam jednak usunąć tego maila – dla bezpieczeństwa. Ten sam plik będziemy mogli także pobrać po zakończeniu instalacji.
Jeśli z jakiegoś powodu instalacja nie dojdzie do końca najlepiej przejść do sekcji „Helpdesk” i poprosić techników dhostingu o instalację strony.
Zamawianie darmowego certyfikatu SSL
Po zakończeniu instalacji zobaczymy nową stronę na liście aktywnych stron www. Możemy ja odwiedzić wchodząc na wybrany przez adres.
W tym momencie można także zamówić bezpłatny certyfikat dla swojej strony. Nie jest to jednak niezbędne. Można go zamówić i zainstalować w dowolnym momencie.
Robimy to klikając w przycisk „akcje”, później „zmień ustawienia SSL” a następnie zamów certyfikat SSL, upewniając się wcześniej, że zamawiamy darmowy certyfikat Let’s Encrypt.
Ze względu na ograniczenia instalacji tego certyfikatu w darmowych domenach dhostingu, możesz czekać na aktywację certyfikatu do 24 godzin. Po tym czasie powinniśmy zobaczyć zielony napis SSL przy adresie swojej strony.
Proces konfiguracji Twojej strony opisuję dokładniej w w kolejnych materiałach wideo.