Jak samodzielnie wykonać logo?
Z tej strony Krzysztof Płaneta z serwisu eBiznesKrokPoKroku.pl. W tym filmiku pokażę Państwu jak samodzielnie wykonać profesjonalnie wyglądające logo wydając tylko niecałe 35 złotych. Materiał przygotowałem w taki sposób aby mógł z niego skorzystać ktokolwiek – nawet osoba, która kompletnie nie ma wyczucia stylu.
Zabieramy się do pracy.
Instalacja programu Inkscape
Na początku musimy pobrać i zainstalować darmowy program graficzny Inkscape. Dzięki niemu stworzymy logo wektorowe, które będzie odpowiednie do prezentacji zarówno na ekranie jak i w druku.
Link do strony pobrania programu znajdą Państwo w opisie tego filmiku. Z listy należy wybrać system operacyjny, z którego Państwo korzystają a następnie kliknąć download.
Po instalacji programu przechodzimy do kolejnego punktu, czyli do wyboru ikony.
Jakie ikony najlepiej sprawdzą się w logo?
Ikona jest bardzo ważną częścią logotypu. Najlepiej nada się na nią grafika:
- wektorowa – czyli taka, którą możemy powiększać i zmniejszać bez straty jakości
- jednokolorowa,
- płaska (czyli bez efektów trójwymiarowych)
- możliwie jak najbardziej kwadratowa,
- i o małej ilości detali.
Niestety, jeśli wymarzyli Państwo sobie ikonę w postaci odręcznego rysunku gałązki z kwiatkiem to od razu muszę Państwa zmartwić – taka grafika w ogóle nie będzie się nadawała na ikonę logotypu.
A gdzie szukać odpowiedniej ikony?
Skąd pobrać ikonę logotypu
Bibliotekę ponad 680 tysięcy ikon znajdą Państwo w serwisie flaticon.com. Aby móc bez problemów licencyjnych używać ich grafik i mieć dostęp do olbrzymiej ilości ikon premium, należy wykupić 1 miesięczny dostęp do ich serwisu za 10 dolarów, czyli na chwilę obecną niecałe 35 złotych. Będzie to tym samym jedyny koszt jaki Państwo poniosą tworząc logo.
Wyszukiwanie ikon we Flaticon.com odbywa się w języku angielskim więc jeśli nie znają Państwo tego języka radzę skorzystać ze słownika online, np. diki.pl.
Na potrzeby tego materiału będę tworzył logo salonu meblowego. Poszukam więc we flaticon.com ikon przedstawiających fotel.
W opcjach na górze zaznaczę, że chciałbym widzieć tylko ikony jednokolorowe.
Po wybraniu ikony najeżdżam na nią i klikam symbol oka. Następnie klikam przycisk „SVG” i „Download”.
Jeśli jeszcze nie wykupili Państwo dostępu premium do ikon, to zostaniecie o tym poinformowani. Jednak istnieje także możliwość darmowego wypróbowania ikony, o czym informuje nas wiadomość z prawej strony. Klikając przycisk „Free download” mogą Państwo pobrać ikonę za darmo i przetestować jej użycie. Jednak komercyjne użycie tej ikony wymagać będzie wykupienia licencji za wspomniane 10 dolarów.
Zapisujemy ikonę i przechodzimy do następnego punktu, czyli do wyboru czcionki.
Skąd pobrać darmową czcionkę do logotypu?
Czcionkę do logotypu mogą Państwo pobrać z serwisu Google Fonts, w którym dostępne są tysiące darmowych krojów. Link do niego znajduje się w opisie tego filmiku.
Aby sprawdzić jak nasza nazwa będzie się prezentowała w wybranej czcionce najeżdżamy na dowolną próbkę tekstu, wybieramy z listy „Custom”, wpisujemy nasz tekst, lekko powiększamy napis a następnie wybieramy „Apply to all fonts”.
Podczas przeglądania listy warto zauważyć, że większość czcionek posiada warianty grubości liter. Można je także przetestować po prostu wybierając je z listy rozwijanej.
Ja wybiorę czcionkę „Roboto Slab”. Klikam ikonę plusa a następnie ikonę strzałki z okienka poniżej.
Teraz wystarczy naszą czcionkę zainstalować. Aby to zrobić otwieram pobrany folder, klikam wybrany wariant czcionki a następnie wybieram „Zainstaluj”.
Teraz, mając już czcionkę, ikonę i program graficzny, przejdźmy do wykonania naszego logotypu.
Jak wykonać logo – krok po kroku
Po włączeniu programu Inkscape klikamy „Plik” > „Imporuj” a następnie wybieramy naszą ikonę. Niektóre ikony składają się z wielu części, dlatego przesuwanie ich i zmiana wielkości może być kłopotliwa. Jeśli tak jest także z wybraną przez Państwa ikoną to należy zaznaczyć ją całą a następnie z menu podręcznego wybrać „Grupuj”. Wielkość ikony można zmienić łapiąc i przesuwając strzałkę w jej rogu. Aby jednak zachować proporcje, należy jednocześnie wcisnąć i przytrzymać przycisk „ctrl” na klawiaturze.
Możemy także powiększyć okno robocze do wymiarów rzeczywistych 1:1 klikając po prostu cyfrę „1” na klawiaturze.
Aby dodać napis klikamy ikonę „A” w lewym rogu i wybieramy miejsce gdzie ma się pojawić tekst. Wpisujemy wybraną nazwę. Zmieniamy czcionkę wybierając odpowiednią z górnego menu. Dopasowujemy wielkość napisu i ikony. Możemy także zmienić ich kolor.
Kiedy jesteśmy zadowoleni z rezultatu zapisujemy plik pod nazwą – „logo – oryginał”. Jednak to nie wszystko. Teraz zaznaczamy tekst i z górnego menu wybieramy „Obiekt w ścieżkę”, co zmieniło nasz tekst w grupę oddzielnych elementów graficznych. Dzięki temu będziemy mogli przekazać nasz logotyp do drukarni lub innemu grafikowi nie martwiąc się, że grafika będzie wyglądała inaczej.
Teraz grupujemy całość abyśmy omyłkowo nie przesunęli względem siebie ikony i tekstu.
Na końcu ponownie zapisujemy logotyp – tym razem pod nazwą „logo w wektorach”. Tworzymy dla siebie także logo do użytku na stronie internetowej wybierając „Plik” > „eksportuj jako plik PNG”. Długość logo określamy na 140 pikseli – wysokość automatycznie zostanie przekalkulowana. Wybieramy miejsce docelowe w których chcemy zapisać plik, nadajemy mu nazwę „logo” i klikamy eksportuj.
Kolor tła logo
Na koniec jeszcze jedna ważna informacja. Logo, które przygotowaliśmy ma przezroczyste tło. Dzięki temu może być ono używane na tłach różnego koloru bez konieczności przygotowywania nowego pliku.
Proszę się zatem nie zdziwić jeśli po otwarciu loga w przeglądarce zdjęć zobaczą Państwo podobny obrazek. Nie jest to błąd. Wystarczy otworzyć plik w innej przeglądarce zdjęć lub po prostu przerzucić go na okno przeglądarki internetowej aby zobaczyć jak prezentuje się w pełnej krasie.