Motywy w WordPressie – czym są i jakie są ich rodzaje?

Zapraszam Państwa do kolejnej części naszego kursu w którym samodzielnie tworzymy profesjonalną stronę internetową.

Tematem tego odcinka są motywy, lub jak kto woli szablony graficzne strony internetowej. Z racji tego, że obie te nazwy są w powszechnym użyciu i w dalszej części tego filmiku będę się nimi posługiwał zamiennie.

Czym są motywy i jakie są ich rodzaje?

Mówiąc najogólniej, dzięki nim możemy nadać stronie internetowej konkretny wygląd i sprawić, że będzie działała w konkretny sposób.

Oczywiście różne motywy mogą dawać nam większą lub mniejszą w tym swobodę.

Niektóre narzucają np. konkretny wygląd, ustawienie i działanie elementów a my mamy wpływ jedynie na np. wybór czcionki, kolorów i obrazków. Inne umożliwiają bardzo szerokie modyfikowanie wielu elementów strony, ich wyglądu i działaniu. Oczywiście, każde z tych podejść ma swoje plusy i minusy o których zresztą powiem za chwilę.

Oprócz tego, motywy możemy podzielić także pod względem przeznaczenia. Niektóre z nich są do blogów, inne do sklepów, stron informacyjnych, portali tematycznych, itd. Często można się także natknąć na szablony „do wszystkiego”.

Standardowe motywy dostępne po instalacji WordPressa są przeznaczone do blogów i posiadają ograniczone możliwości edycji ich wyglądu. W tym momencie widzą Państwo w działaniu jeden z nich. Wszystkie zainstalowane szablony znajdą Państwo w sekcji „motywy” do której możemy przejść na dwa sposoby. Albo wybierając ją z paska górnego lub – kiedy jesteśmy w panelu administracyjnym – wybierając ją z menu „wygląd”.

Jak widać, w tym momencie mamy 3 szablony. Możemy prosto przełączać się między nimi klikając przycisk „włącz” lub sprawdzić jak będzie wyglądała nasza strona w danym szablonie, klikając na przycisk „podgląd na żywo”. Po jego kliknięciu, przejdziemy do podglądu strony, na którego boku znajdują się znane już nam opcje personalizacyjne, które widzieliśmy przy okazji omawiania tworzenia menu.

W tej chwili widzimy standardowy szablon WordPressa do budowania blogów. Po ilości opcji po lewej widać, że korzystając z niego będziemy mieć ograniczone możliwości edycji wyglądu. Oprócz standardowych opcji umożliwiających nam tworzenie menu, dodanie logotypu itp. motyw ten umożliwia nam praktycznie wyłącznie określenie kolorów strony oraz wybranie głównego obrazka. Podobnie wygląda to w przypadku trzeciego szablonu.

Szablony tego typu będą dobrym wyborem dla osób, które nie chcą samodzielnie modyfikować wielu opcji w celu otrzymania upragnionego wyglądu strony.

Co jednak, jeśli chcemy zbudować stronę nie będącą blogiem, lub z innym wyglądem?

Wtedy możemy dodać motyw z bardzo bogatego repozytorium WordPressa lub zakupić go w jednym z wielu specjalnych sklepów i marketów dostępnych w sieci. W tym momencie omówię jednak pierwszą metodę.

Na początku klikamy przycisk „Dodaj nowy” na liście motywów. Na nowej stronie zobaczymy długą listę motywów, którą możemy dowolnie filtrować i przeszukiwać używając opcji na górze. przed instalacją, każdy z motywów możemy podejrzeć. Możemy także przeskakiwać pomiędzy motywami używając strzałek na oknie podglądu. Instalacja odbywa się po kliknięciu przycisku „zainstaluj”.

Partner bloga