Wprowadzenie do panelu administracyjnego WordPressa

Witam w pierwszym odcinku serii uczącej obsługi systemu WordPress. Będę w nim tłumaczył jak dodawać i edytować strony informacyjne i artykuły, edytować menu, edytować tak zwane widgety oraz obsługiwać najpopularniejsze rozszerzenia dla WordPressa, w tym takie, które pomagają w pozycjonowaniu strony w Google.

Wszystkie materiały będą nagrywane w panelu widocznym dla użytkownika z uprawnieniami administratora. Jeśli nie widzą Państwo niektórych omawianych przeze mnie elementów panelu to może oznaczać że są zalogowani jako użytkownicy nie mający pełnych uprawnień lub nie posiadają zainstalowanego odpowiedniego rozszerzenia do WordPressa.

Patronem medialnym tego odcinka jest magazyn e-commerce & digital marketing dostępny w najlepszych salonach prasowych w Polsce.

Zaczynamy oczywiście od podstaw, czyli od omówienia elementów panelu administracyjnego.

Elementy panelu administracyjnego WordPressa

Każda strona w panelu składa się z 5 głównych elementów:

  • pasek górny
  • menu po lewej
  • część centralną z zawartością
  • oraz dwa ukryte elementy: „opcje ekranu” oraz „pomoc”

Pasek górny

Z prawej strony górnego paska znajdą Państwo link do wylogowania się z panelu oraz odnośnik do strony edycji swojego profilu użytkownika. Możecie tam np. zmienić swoje hasło, nazwę użytkownika lub kolory panelu administracyjnego.

Po lewej mamy z kolei link do strony o WordPressie, link do strony głównej Państwa strony oraz listę skrótów do często wykorzystywanych funkcji. Lista ta będzie się różnić w zależności od zainstalowanych w WordPressie rozszerzeń.

Menu

Po lewej stronie ekranu widzimy menu wszystkich funkcji w systemie. W kolejnych materiałach będę omawiał jego poszczególne sekcje.

Zawartość

W części centralnej widzimy oczywiście zawartość strony, która w tym wypadku podzielona jest na moduły. Taki podział widoczny jest także na części innych stron panelu administracyjnego.

Warto wiedzieć, że moduły można ukrywać klikając strzałki przy ich nazwach.

Można je także przenosić łapiąc za belkę tytułową.

Opcje ekranu i sekcja pomocy

W górnej części panelu mamy ukrytą sekcję „Opcje ekranu”, która po rozwinięciu zaprezentuje nam listę modułów na stronie, które możemy całkowicie ukryć lub zmodyfikować.

Ostatnim elementem panelu jest sekcja pomocy, w której znajdą Państwo podstawowe informacje o użytkowaniu danego ekranu panelu administracyjnego.

Partner bloga