Zapisywanie informacji o błędach na WordPressie – jak to robić?

W tym odcinku pokażę Państwu jak włączyć raportowanie i zapisywanie informacji o błędach w działaniu strony internetowej w celu późniejszego naprawienia tych błędów. Przy okazji powiem także jak ograniczyć wielkość bazy danych nie pozwalając jej na zapisywanie zbędnych danych.

Logowanie do dFTP i otwieranie pliku

Na początku zalogujmy się do panelu administracyjnego dhosting.pl i przejdźmy do sekcji konta FTP. Wybierzmy „Edytuj”.

Po ustawieniu wybranego hasła zapisujemy zmiany a następnie klikamy przycisk „moje pliki dFTP”.

Wpisujemy nasz login do dpanelu oraz hasło, które przed chwilą ustawiliśmy.

W strukturze plików, którą widzimy na ekranie wybieramy nazwę naszego serwisu a następnie na dole listy plików wyszukujemy wp-config.php.

Pobieramy ten plik na nasz dysk dwukrotnie go klikając i zapisując w wybranym miejscu.

Niestety aby obejrzeć zawartość tego pliku nie wystarczy nam otwarcie go w notatniku, ponieważ zawartość będzie nieczytelna. W tym celu musimy pobrać specjalny program Notatnik++ (Notepad++).

Wybieramy opcję download. Pobieramy i instalujemy go.

Opcja otwarcia pliku w Notatniku++ będzie widoczna w menu podręcznym.

Modyfikacja pliku

Po otwarciu pliku przechodzimy na sam jego dół i szukamy frazy define(’WP_DEBUG’, false).

Zaraz pod nim wprowadzamy 3 dodatkowe linie. Mianowicie:

define(’WP_DEBUG_LOG’, false);
define(’WP_DEBUG_DISPLAY’, false);
define(’WP_POST REVISIONS’, false);

Parametr WP_DEBUG odpowiada za wyświetlanie informacji do.t błędów na stronie. WP_DEBUG_LOG zapisuje te dane. WP_DEBUG_DISPLAY odpowiada za wyświetlanie tych informacji na stronie właściwej – czyli mogą je zobaczyć nasi odwiedzający.

Z tego powodu ustawiamy WP_DEBUG na true, ponieważ chcemy wyłapywać informacje o błędach. WP_DEBUG_LOG także na true a WP_DEBUG_DISPLAY na false.

WP Post Revisions z kolei określa ile zapisanych mamy w bazie danych kopii naszych treści wprowadzanych do systemu. Na przykład, kiedy dodamy nowy artykuł a następnie go zmodyfikujemy, to nowa wersja będzie dostępna dla odwiedzających lecz stara nie zniknie. Pozostanie zapisana w bazie danych jako kopia, do której w przyszłości będzie można wrócić. Nie ma jednak sensu utrzymywać więcej niż np. 10 kopii historycznych ponieważ do starszych możemy nigdy już nie wrócić.

Po wprowadzeniu tych zmian możemy zapisać plik i wysłać go z powrotem na serwer.

Od tej chwili, kiedy pojawią się jakiekolwiek błędy w WordPressie, będą one zapisywane w pliku debug.log, który pojawi się na serwerze w folderze wp-conent.

Partner bloga