Jak oszczędzić na ZUS pracując i rozliczając się w Polsce – dwie metody o których nie wiedziałeś
[text_box type=”info”]Poniższy tekst nie jest artykułem sponsorowanym i za jego napisanie nie otrzymałem żadnego wynagrodzenia[/text_box]
Od kilku lat dużą popularnością cieszy się rejestrowanie działalności na Wyspach Brytyjskich. Trudno się zresztą temu dziwić skoro prowadzenie tam działalności wiąże się z opłacaniem składek ubezpieczeniowych wynoszących 600zł na rok, gdzie księgowej nie potrzeba zatrudniać do 20 miesiąca prowadzenia działalności a kwota wolna od podatku to 60 tysięcy złotych.
Olbrzymiej ilości polskich przedsiębiorców zdawało się nie odstraszać to, że aby legalnie rozliczać się w Zjednoczonym Królestwie z pominięciem polskich danin należało tam mieszkać i fizycznie wykonywać pracę przez pół roku. Bez problemu można znaleźć w sieci firmy sprzedające wirtualne skrzynki pocztowe i gwarantujące teoretyczną nietykalność przed naszymi organami „ścigania podatkowego”.
Niepokoić polskich przedsiębiorców zaczął dopiero Brexit.
W związku z niepewnością związaną z niedawnym referendum dot. opuszczenia przez Zjednoczone Królestwo Unii Europejskiej opcja ta przestała być już tak atrakcyjna jak kiedyś. Z tego powodu wielu przedsiębiorców zaczyna myśleć o rejestracji w innych przyjaznych biznesowi krajach. Jednak tak jak w przypadku rejestracji firmy w Wielkiej Brytanii polskie podatki można pominąć wyłącznie w przypadku posiadania tam rezydencji podatkowej (czyli tam żyć i mieszkać ponad przez ponad pół roku w ciągu roku).
Jakie mają jednak wyjście przedsiębiorcy, którzy nie chcą podążać drogą niepewnej optymalizacji podatkowej ale nie wytrzymują obciążeń podatkowych i ZUSu w naszym kraju? Co mają robić firmy młode, które jeszcze nie stąpają twardo po ziemi a przeszły na „duży ZUS”? Czy istnieje jakieś wyjście dla freelancerów, którzy dotychczas rozliczali się na umowy o dzieło?
Istnieje takie rozwiązanie. Są nawet dwa. Niestety, nie są dla wszystkich.
Useme.eu
Useme.eu to portal świadczący nietypowe na naszym rynku usługi. Z jednej strony jest to typowa baza ogłoszeń ze zleceniami dla „freelancerskich”. Jednak ciekawsza z punktu widzenia tego artykułu jest druga świadczona przez nich usługa a mianowicie wydawanie faktur bez konieczności zakładania firmy.
Przyznam się szczerze, że kiedy pierwszy raz o tym przeczytałem, to zabrzmiało to dla mnie jak science fiction ale po głębszej analizie odkryłem, że idea stojąca za tym „cudem znad Wisły” jest całkiem prosta.
Otóż Useme.eu działa jako pośrednik między zamawiającym usługę a wykonawcą. Z jednej strony Useme zatrudnia wykonawcę na umowę o dzieło i odpowiednio się z nim rozlicza dbając o opłacenie (opcjonalnych) składek i zaliczki na podatek dochodowy. Z drugiej strony wydaje ona fakturę dla zamawiającego usługę i dba o przekazanie pieniędzy wykonawcy.
Odpada przy tym konieczność zatrudniania biura rachunkowego ponieważ wykonawcy nie prowadzą fizycznie działalności. Raz w roku otrzymują od Useme PIT potrzebny do złożenia deklaracji rocznej.
Plusem oferty useme w stosunku do bezpośredniego zatrudnienia na umowę o dzieło jest prostsza i bardziej przejrzysta procedura dla zamawiajacego, który zamiast umów i związanych z tym rozliczeń podatkowych otrzymuje prostą fakturę.
Useme.eu nie działa oczywiście charytatywnie i w zamian za możliwość prostszego i tańszego rozliczenia pobiera opłatę w wysokości 5% wartości netto faktury (min. 10zł).
Dla kogo jest useme.eu?
Useme wydaje się systemem najlepiej sprawdzającym się w przypadku osób prowadzących działalność usługową i których praca może być rozliczona według umów o dzieło.
Czy to jest legalne?
Zasada działania useme.eu jest do bólu prosta i polega na zwykłym pośrednictwie w wykonywaniu umów o dzieło.
Za legalnością rozwiązania oferowanego przez useme przemawia także fakt, że projekt ten zdobył dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego a wśród jego partnerów znajdują się m.in. Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości czy Biura Karier Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Politechniki Koszalińskiej.
Więcej informacji
Poszukując informacji na temat useme natknąłem się na kilka ciekawych artykułów. Koniecznie musisz przeczytać „Jak zyskać na zleceniach z Useme” gdzie dokładniej wytłumaczone są etapy współpracy z serwisem i sposób jego działania. Warto także przeczytać raport prezentujący porównanie kosztów związanych z prowadzeniem typowej działalności gospodarczej a rozliczaniem się przez useme (wraz z odprowadzaniem dobrowolnych składek ubezpieczeniowych i emerytalnych).
Dwuosobowa spółka z o. o.
Dwu lub więcej osobowe spółki mają tą przewagę nad typową działalnością gospodarczą, że wspólnicy nie są zobowiązani do opłacania składek ZUS co wynika bezpośrednio z ustawy o ubezpieczeniach społecznych. Członkowie zarządu są także zwolnieni z konieczności opłacania składek, ponieważ nie wiąże ich ze spółką umowa o pracę, która wymusza ich opłacanie. Wiązać ich może natomiast stosunek powołania, czyli ustanowienia kogoś na danym stanowisku w spółce, co także nie jest ozusowane.
Dwuosobowa spółka z o.o. zyskuje osobowość prawną co wiąże się z koniecznością opłacania podatku dochodowego dla firm – CIT. Jednak w wypadku, kiedy dochody spółki są równoważone wydatkami, taki podatek nie jest opłacany. Wydatkiem może być oczywiście obciążenie związane z zatrudnieniem kogoś na danym stanowisku.
I w tym miejscu dochodzimy do wypłacania wynagrodzenia.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zatrudniony przez spółkę został jeden z jej założycieli i został rozliczony np. na umowę o dzieło, od której nie jest wymagane opłacanie składek ubezpieczeniowych. Inne możliwości wypłacenia wynagrodzenia to np. wypłacenie dywidendy czy na mocy powołania.
Koszt rejestracja spółki przez internet wynosi około 440zł. Dodatkowo, wymagane jest oświadczenie o wpłaceniu kapitału zakładowego w wysokości minimalnie 5 tyś zł. Nie jest jednak wymagane wykonanie przelewu. Suma ta może zostać określona jako wpłacona w gotówce i może być wykorzystana na opłacanie działań spółki. Nie są to więc pieniądze zamrożone.
Koszty działania spółki
Dużym minusem prowadzenia spółki jest jednak konieczność prowadzenia pełnej księgowości. Jej koszty zależne są oczywiście od ilości przeprowadzanych przez spółkę operacji finansowych, chociaż tutaj także można liczyć na rozwiązania bardzo tanie.
Znalazłem w sieci kilka cenników biur księgowych w których rozliczenie np. 50 pozycji księgowych jest w cenie około 500zł, a 100 pozycji w cenie około 700zł. Jednak dla spółek, które takich operacji przeprowadzają wyjątkowo mało, dobrym rozwiązaniem może być usługa portalu fakturomania.pl.
Otóż fakturomania oferuje aplikację internetową do własnoręcznego prowadzenia pełnej księgowości. W cenie 79zł netto / msc otrzymujemy także pomoc doradcy księgowego oraz zestaw wzorów dokumentów, które wymagane są do założenia spółki jak i też do jej prowadzenia.
Osobiście bardzo przypadł mi do gustu blog Fakturomanii, na którym można znaleźć wpisy o prowadzeniu spółki oraz wiele wzorów dokumentów (część z nich nawet wstępnie wypełnionych).
Dla kogo jest spółka z o. o.
Spółka z o. o. wydaje się być odpowiednim rozwiązaniem dla wszystkich przedsiębiorców dla których koszty prowadzenia księgowości będą mniejsze niż obciążenia ZUS.
Czy to jest legalne
Kiedy analizowałem temat do tego artykułu nie znalazłem informacji, które wskazywałyby na to, że prowadzenie mikro spółki z o.o. w takiej formie jaka została przeze mnie podana jest nielegalne. Jednakże zapraszam osoby posiadające więcej informacji na ten temat do podzielenia się nimi w komentarzach.
Więcej informacji
Sporo przydatnych artykułów na temat prowadzenia spółki znajduje się w „Vademecum spółki z o. o.” na wspomnianym już blogu Fakturomania.pl. Szczególnie interesujący dla wielu osób może być artykuł o wypłacaniu środków ze spółki oraz o wynagrodzeniu członków zarządu.
Podsumowanie
Jak widać istnieją metody uniknięcia konieczności opłacania składek ZUS jednak wiążą się z dużymi ograniczeniami a w przypadku spółki z o. o. także z dodatkowymi wymogami. Jednak jest to jak najbardziej możliwe. Jeśli masz jednak jakieś informacje, które mogą rzucić nowe światło na omawiane w tym artykule sposoby rozliczeń podatkowych lub posiadasz ciekawe informacje na temat innych metod to podziel się nimi w komentarzach.
[signature]
Witam.
Mam pytanie: czy jeśli założymy jednoosobową spółkę z. o.o. bedą obowiązywały te same zasady jak w przypadku dwuosobowej spółki?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam.
Agnieszka
@Agnieszka
Kiedy zbierałem informacje do artykułu spotykałem się tylko z informacjami na temat spółek dwu i więcej osobowych. Spółki jednoosobowe nie mogą korzystać z tego rozwiązania.
Niestety w przypadku braku płacenia ZUS, nie płaci sie np. składek chorobowych, więc nie ma tez ubezpieczenia. Do czego zmierzam. Za jakiekolwiek usługi typu skręcenie kostki/złamanie nogi płaci sie wtedy z własnych pieniędzy i to naprawde sporo. Chociażby z tego powodu może sie okazać takie oszczędzanie mało opłacalne. A przejście na jakiekolwiek abonamenty prywatnych klinik są bzdurą, bo w przypadku poważniejszych zabiegów odsyłają do… publicznego szpitala. Po prostu nie stać tych klinik na profesjonalny sprzęt. I naprawdę chociażby z tego powodu nie warto być chytrym, bo jak wiadomo traci on 2 razy.
A mimo tego co ogólnie się mówi (i czyta) o naszej służbie zdrowia, jest ona i tak o niebo lepsza od wielu tzw. „zachodnich” (szczególnie brytyjskiej). Byłem, widziałem.
Oczywiście, zgadzam się. Jednak zawsze pozostaje jeszcze opcja wykupienia prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, które jest znacznie bardziej opłacalne od ZUSu a daje to samo.
Teoretycznie wykupić można prywatne leczenie (abonamentowe), ale tak jak pisałem wcześniej jest bardzo mały zakres ich leczenia. W przypadku przyjazdu karetki (dzisiaj z rana była tzw. „szklanka”, widziałem 3 upadki ludzi na polbruku) ZAWSZE jest sie kierowanym tam gdzie jest możliwość wykonania tomografii komputerowej głowy. Właściwie w żadnej klinice z nazwą „medi coś tam” (jest tego trochę na rynku usług medycznych) czegoś takiego nie wykonają, bo… nie mają sprzętu do tomografii (kosztuje od 2 mln zł wzwyż). Inna sprawa, że im częściej korzystasz z ich usług tym mniej jesteś „opłacalny” w utrzymaniu i stawki abonamentu moga rosnąć (coś jak OC aut).
A już tak całkowicie w temacie, to w UK jest możliwość założenia spółki Ltd (limited, odpowiednik naszego sp z o.o.) jednoosobowej. Minimalny wiek to 16 lat. Są biura księgowe kompleksowo zajmujące się tym tematem (trafiłem na jedną z nich, która posiada 1 mln funtów gwarancji pisemnej na swoją działalność wystawioną w brytyjskim urzędzie).
w kwestii LTD, owszem jest to ciekwe rozwiązanie ale koszt obsługi księwowej UK plus wyspiarski adres to koszt okoł 110 Ł/m, więc drozej niż ZUS (sprawdziłem już ten wątek, nie opłacalny vide skladki ZUS.
w kwestii Sp. z.o.o. , jest to chyba obecnie najlepsze rozwiązanie aby zoptymalizować koszty ubezpieczenia społecznego (jak w treści artykuły). dodatkowo znam firme której Zarząd wypłaca sobie co miesiąc wypłatę za organizację walnego zgromadzenia. dywidenda odpada, można raz w roku wypłacać kasę.
Przecież w sp. z o.o. można być w zarządzie z powołania, a ja się chce mieć ubezpieczenie ZUS to można się zatrudnić na umowę zlecenie z wynagrodzeniem np 50zł/mc i jest się ubezpieczonym..