kalkulator
|

Kredyt 2 procent na budowę domu – czy wciąż warto?

Marzenia o własnych czterech kątach sporo kosztują. Ciekawą propozycją, która pozwoli na uzyskanie oszczędności, jest kredyt 2 procent na budowę domu. Poniżej przeczytasz więcej na temat warunków i szczegółów, na które musisz zwrócić uwagę.

Bezpieczny kredyt 2% – rekordowe zainteresowanie

Choć jeszcze kilka miesięcy temu sprzedaż kredytów hipotecznych, w tym kredytów na budowę domu, znajdowała się na wieloletnich minimach, tę sytuację zmieniło wprowadzenie kredytów z dopłatami w ramach programu bezpieczny kredyt 2%. Jak przekazała wiceprezes Związku Banków Polskich Agnieszka Wachnicka, tylko w ciągu dwóch pierwszych miesięcy funkcjonowania programu złożono 47 249 wniosków kredytowych

W tym czasie podpisano również 11 993 umów. Średnia wartość takiego kredytu uplasowała się natomiast na poziomie 389 tysięcy złotych. Jak wynika z danych BIK, liczba zapytań o kredyty mieszkaniowe we wrześniu 2023 roku wzrosła o blisko 250% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2022.

Kredyt 2 procent na budowę domu – to możliwe!

Wysokie zainteresowanie bezpiecznym kredytem nie może dziwić: warunki finansowe są zdecydowanie atrakcyjniejsze w porównaniu ze standardowymi ofertami banków. Co ważne: choć zwykle mówi się o nim w kontekście zakupu mieszkania, w ten sposób można sfinansować również budowę domu. 

Osoby, które spełniają kryteria umożliwiające skorzystanie z programu (omówimy je niżej), powinny przynajmniej wziąć to pod uwagę. Więcej o kredycie 2 procent na budowę domu przeczytasz na: https://blogkredytowy.pl/budowa-domu-a-bezpieczny-kredyt-2/

Oczywiście również w takim przypadku kredytobiorcę będą obejmować pewne ograniczenia. Musisz więc sprawdzić, na co uważać przy kredycie 2%, aby naprawdę zaoszczędzić i nie utracić prawa do dopłat.

Warunki kredytu 2% – zwróć na to uwagę

Niestety bezpieczny kredyt 2% nie jest rozwiązaniem dla wszystkich. Z programu są wykluczone osoby, które posiadają lub w przeszłości posiadały prawo własności nieruchomości mieszkalnej. Poza tym muszą być również młodsze niż 45 lat. 

CZYTAJ  Jak poprawić jakość zdjęć? Praktyczny poradnik dla webmasterów

Kolejnym istotnym ograniczeniem jest wysokość kredytu oraz wkładu własnego. Tu sytuacja nieco się komplikuje. W przypadku budów rozpoczętych przed 1 lipca 2023 roku wygląda to w następujący sposób: Jeżeli wartość wkładu własnego, a więc działki i ewentualnie już opłaconych robót jest niższa niż 200 000 zł, zastosowanie mają standardowe warunki kredytu 2%. 

Singiel dostanie więc maksymalnie 500 000 zł, a małżeństwo lub osoby z dzieckiem 600 000 zł. Zupełnie inne warunki będą jednak obowiązywać, jeśli wkład własny przewyższy tę kwotę. W takim scenariuszu singiel otrzyma maksymalnie 100 000 zł, a małżeństwa i osoby z dziećmi do 150 000 zł.

A co, jeśli prace rozpoczęły się po 1 lipca 2023 roku? Jeśli jedynym wkładem własnym jest nieruchomość gruntowa, suma wkładu i kredytu nie może przekroczyć 1 000 000 zł. Nadal obowiązują oczywiście limity wysokości samego kredytu. Co ważne: jeśli jako wkład własny zostaną zakwalifikowane również prace budowlane, a łączna wartość wkładu przekroczy 200 000 zł, to skorzystanie z programu nie będzie możliwe.

Na co uważać przy kredycie 2%?

Osoby, które chcą skorzystać z bezpiecznego kredytu 2 procent na budowę domu, muszą oczywiście brać pod uwagę warunki dotyczące innych kredytobiorców. Co ważne: prawo do dopłat można utracić. Przede wszystkim stanie się tak, jeśli kredytobiorca w ciągu 24 miesięcy od wybudowania nieruchomości nie rozpocznie w niej prowadzenia gospodarstwa domowego. 

Z takimi samymi konsekwencjami wiąże się również zmiana sposobu użytkowania domu – na przykład rozpoczęcie prowadzenia w nim działalności gospodarczej – w trakcie otrzymywania dopłat. Nie można również nabyć prawa do innej nieruchomości (za wyjątkiem dziedziczenia) czy wynająć wybudowanego domu innym osobom.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *