Kredyt 2 procent na budowę domu – czy wciąż warto?

Marzenia o własnych czterech kątach sporo kosztują. Ciekawą propozycją, która pozwoli na uzyskanie oszczędności, jest kredyt 2 procent na budowę domu. Poniżej przeczytasz więcej na temat warunków i szczegółów, na które musisz zwrócić uwagę.

Bezpieczny kredyt 2% – rekordowe zainteresowanie

Choć jeszcze kilka miesięcy temu sprzedaż kredytów hipotecznych, w tym kredytów na budowę domu, znajdowała się na wieloletnich minimach, tę sytuację zmieniło wprowadzenie kredytów z dopłatami w ramach programu bezpieczny kredyt 2%. Jak przekazała wiceprezes Związku Banków Polskich Agnieszka Wachnicka, tylko w ciągu dwóch pierwszych miesięcy funkcjonowania programu złożono 47 249 wniosków kredytowych

W tym czasie podpisano również 11 993 umów. Średnia wartość takiego kredytu uplasowała się natomiast na poziomie 389 tysięcy złotych. Jak wynika z danych BIK, liczba zapytań o kredyty mieszkaniowe we wrześniu 2023 roku wzrosła o blisko 250% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2022.

Kredyt 2 procent na budowę domu – to możliwe!

Wysokie zainteresowanie bezpiecznym kredytem nie może dziwić: warunki finansowe są zdecydowanie atrakcyjniejsze w porównaniu ze standardowymi ofertami banków. Co ważne: choć zwykle mówi się o nim w kontekście zakupu mieszkania, w ten sposób można sfinansować również budowę domu. 

Osoby, które spełniają kryteria umożliwiające skorzystanie z programu (omówimy je niżej), powinny przynajmniej wziąć to pod uwagę. Więcej o kredycie 2 procent na budowę domu przeczytasz na: https://blogkredytowy.pl/budowa-domu-a-bezpieczny-kredyt-2/

Oczywiście również w takim przypadku kredytobiorcę będą obejmować pewne ograniczenia. Musisz więc sprawdzić, na co uważać przy kredycie 2%, aby naprawdę zaoszczędzić i nie utracić prawa do dopłat.

Warunki kredytu 2% – zwróć na to uwagę

Niestety bezpieczny kredyt 2% nie jest rozwiązaniem dla wszystkich. Z programu są wykluczone osoby, które posiadają lub w przeszłości posiadały prawo własności nieruchomości mieszkalnej. Poza tym muszą być również młodsze niż 45 lat. 

Kolejnym istotnym ograniczeniem jest wysokość kredytu oraz wkładu własnego. Tu sytuacja nieco się komplikuje. W przypadku budów rozpoczętych przed 1 lipca 2023 roku wygląda to w następujący sposób: Jeżeli wartość wkładu własnego, a więc działki i ewentualnie już opłaconych robót jest niższa niż 200 000 zł, zastosowanie mają standardowe warunki kredytu 2%. 

Singiel dostanie więc maksymalnie 500 000 zł, a małżeństwo lub osoby z dzieckiem 600 000 zł. Zupełnie inne warunki będą jednak obowiązywać, jeśli wkład własny przewyższy tę kwotę. W takim scenariuszu singiel otrzyma maksymalnie 100 000 zł, a małżeństwa i osoby z dziećmi do 150 000 zł.

A co, jeśli prace rozpoczęły się po 1 lipca 2023 roku? Jeśli jedynym wkładem własnym jest nieruchomość gruntowa, suma wkładu i kredytu nie może przekroczyć 1 000 000 zł. Nadal obowiązują oczywiście limity wysokości samego kredytu. Co ważne: jeśli jako wkład własny zostaną zakwalifikowane również prace budowlane, a łączna wartość wkładu przekroczy 200 000 zł, to skorzystanie z programu nie będzie możliwe.

Na co uważać przy kredycie 2%?

Osoby, które chcą skorzystać z bezpiecznego kredytu 2 procent na budowę domu, muszą oczywiście brać pod uwagę warunki dotyczące innych kredytobiorców. Co ważne: prawo do dopłat można utracić. Przede wszystkim stanie się tak, jeśli kredytobiorca w ciągu 24 miesięcy od wybudowania nieruchomości nie rozpocznie w niej prowadzenia gospodarstwa domowego. 

Z takimi samymi konsekwencjami wiąże się również zmiana sposobu użytkowania domu – na przykład rozpoczęcie prowadzenia w nim działalności gospodarczej – w trakcie otrzymywania dopłat. Nie można również nabyć prawa do innej nieruchomości (za wyjątkiem dziedziczenia) czy wynająć wybudowanego domu innym osobom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *