Ile kosztuje utrzymanie strony internetowej lub e-sklepu w 2023 roku?

Koszt strony / sklepu www nie zamyka się w kwocie, którą wypłaciłeś grafikowi i programiście. Przygotuj się na coroczne wydatki związane z serwerem, domeną, certyfikatem ssl i innymi elementami swojego e-biznesu.

Serwer

Jeśli nie planujesz założenia strony na jednej z platform stron www typu Blogger, WordPress.com lub sklepowych takich jak Shoper czy też Shoplo to musisz wynająć własny serwer.

Jeśli celujesz w polski rynek to na początek starczy Ci serwer współdzielony („shared hosting”), który będzie Cię kosztował 200zł netto / rok. W tej chwili najlepszą ofertę dla małych i średnich projektów ma według mnie polski dhosting.pl. Jest to jedyna znana mi firma, która oferuje hosting elastyczny, w którym koszty uzależnione są od zużycia zasobów serwera przez stronę a nie według określonych pakietów (czyli płacisz za tyle ile jest Ci potrzebne i ani grosza więcej). Jeden z moich klientów posiada sklepy internetowe o łącznym ruchu około 70 tysięcy sesji miesięcznie co kosztuje ich w dhostingu około 250zł rocznie (200zł opłaty podstawowej za serwer i 50zł za obsługę okazjonalnych zwyżek ruchu).

Mój kurs wideo, w którym uczę jak założyć stronę internetową, właśnie opisuje jak wygląda cały ten proces na serwerach dhostingu.

Z przetestowanych przeze mnie alternatyw naprawdę godne zainteresowania jest też kei.pl w którym płatności są co prawda rozliczane typowo, według ustalonych pakietów, lecz mają bardzo porządną, całodobową obsługę techniczną dostępną przez telefon, co w krytycznych sytuacjach może być bardzo ważne (dhosting ma także obsługę 24 godzinną ale poza typowymi godzinami pracy jest ona dostępna wyłącznie mailowo).

Z doświadczenia wiem, że często spotykane oferty serwerów za kilka złotych miesięcznie nie są godne uwagi – mają bardzo duże ograniczenia, słabą obsługę techniczną i częściej sprawiają problemy.

CZYTAJ  Potrzeby klientów - jakie są ich typy i jak im sprostać?

Mocno odradzam korzystanie z największych serwerowni w polsce, czyli:

  • OVH – z powodu bardzo słabej pomocy technicznej (potrafią nie odpowiadać na maile przez tygodnie!), zagmatwany panel administracyjny, ograniczenia serwera i haczyki cenowe
  • home.pl – z powodu bardzo trudnego w obsłudze panelu administracyjnego wymagającego częstego kontaktu z pomocą techniczną (do której można czekać 30 minut na infolinii)
  • nazwa.pl – z powodu haczyków cenowych (przywrócenie kopii strony z kopii zapasowej kosztuje 100zł netto)

Jeśli celujesz w rynki zagraniczne to warto pomyśleć nad tzw. serwerem w chmurze (sieć serwerów ustawionych w kilku krajach na świecie, ceny zaczynają się od 450zł/rok) lub systemem CDN wspomagającym zwykły serwer (opłaty są zwykle bardzo niskie a część jest nawet darmowa).

Dobre systemy CDN to m.in:

  1. darmowy CloudFlare – idealny do stron wszelkiej maści ale w wersji darmowej hostuje wyłącznie skrypty JS i CSS
  2. darmowy Photon – wyłącznie do zdjęć – cześć pluginu Jetpack do systemu WordPress – idealnie nadaje się do połączenia ze wspomnianym Cloudflare
  3. płatny Cloudflare lub MaxCDN – do dużych stron o dużym ruchu

Domena

Ceny domen z końcówką „pl” zaczynają się od ok 50zł brutto /rok. Obecnie w takiej cenie domeny te znajdziesz w OVH.pl i jest to jedna z najniższych ofert w Polsce. Zapamiętaj jednak, że podczas wykupowania domeny nie warto dodawać do „koszyka” żadnej proponowanej przez nich usługi dodatkowej – są one przydatne wyłącznie jeśli korzystasz również z ich serwerów.

Jeśli będziesz rejestrować domenę u innego rejestratora to nie nabierz się na oferty typu „domeny za 1zł”. Sprawdź koszt przedłużenia na kolejne lata. Często taki koszt może wynosić nawet 123zł brutto / rok czyli ponad 2.5 raza więcej niż u najtańszych firm. Dowiedz się [echo_link id=”82″ text=”jak wybrać domenę i gdzie ją wykupić”].

CZYTAJ  Macierz BCG – co to jest? Konstrukcja i działanie

SSL

Jeśli na Twojej stronie będą wykonywane jakieś transakcje gotówkowe to powinieneś wykorzystać certyfikat SSL (definicja) do szyfrowania połączenia.

Taki certyfikat można mieć za darmo z Let's Encrypt. Jest on instalowany automatycznie na serwerach dhosting o których wspominałem wyżej. Jako dobrą, tanią alternatywę polecam certyfikaty SSL na Namechaep. Ceny zaczynają się od ok. 30zł/rok netto w przypadku najtańszych certyfikatów.

Aktualizacje systemu

Jeśli będziesz utrzymywał stronę na własnym serwerze to będziesz ją musiał okresowo aktualizować. Koszt wykonania aktualizacji jest zależny od tego kto je robi i jak bardzo jest to skomplikowane. Jeśli będziesz robić je samemu (opisuję aktualizację systemu WordPress w moim kursie wideo), to nie zapłacisz ani złotówki. W innym przypadku możesz liczyć na koszt zaczynający się od 50 zł w przypadku najprostszych stron a kończący na kilkunastu tysiącach (za jednorazową aktualizację) w przypadku portali wartych miliony.

Więcej na ten temat aktualizacji i związanych z nimi niebezpieczeństwami [echo_link id=”63″ text=”przeczytasz tutaj”].

Aktualizacje regulaminu

Na te koszty będą narażone głównie sklepy internetowe, których regulaminy powinny być dopasowane do ciągle zmieniających się przepisów. Większość firm piszących regulaminy oferuje takie aktualizacje w abonamencie. Koszty są – jak zwykle zresztą – zależne od wielu rzeczy. Zaczynają się od ok. 200zł/netto rok.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby samemu poprawiać swój regulamin. Nieocenionym źródłem informacji o wszelkich zmianach prawnych jest blog Trusted Shops.

Skrypty i rozszerzenia

Zamiast pisać kod od zera, programiści często wykorzystują gotowe skrypty i rozszerzenia. Czasami dostępne są one za darmo lecz bardziej profesjonalne rozwiązania są najczęściej płatne.

Używanie ich może Tobie oszczędzić do kilku tysięcy złotych, które normalnie musiałbyś wydać na opłacenie programistów. Minusem takiego rozwiązania jest konieczność regulowania opłat licencyjnych (jednorazowych lub rocznych). Koszty nie będą tutaj jednak zbyt wysokie. Powinieneś zamknąć się w kwocie 200zł/rok netto.

CZYTAJ  Google Skillshop – co to?

Koszt ten ponownie tyczy się osób, które nie mają stron na platformach stron www.

Szkolenia

Po odbiorze ukończonej strony powinieneś odbyć szkolenie z jej obsługi. Dowiedz się ile godzin takiego kursu jest wliczonych w cenę oraz ile będą cię kosztować dodatkowe treningi gdyby początkowe nie wystarczyły.

Wskazówka. Możesz w prosty sposób uniknąć tych dodatkowych kosztów. Zamiast odbywać szkolenie z trenerem poproś o przygotowanie dla Ciebie filmików instruktażowych. Dzięki nim nie tylko sam się nauczysz obsługiwać system ale również wyszkolisz swoją kadrę bez poświęcania na to czasu i pieniędzy.

[signature]

Podobne wpisy

4 komentarze

  1. Wspomniane Let’s Encrypt (darmowy SSL) jest już dostępne na wielu tanich (~70zł/rok) hostingach. Ostatnio szukałem czegoś dla siebie dlatego zrobiłem dość dokładny przegląd ofert.
    Ja korzystam z 9h.pl od 2 miesięcy i na razie jestem zadowolony. To tylko jeden przykład. Lista ofert polskiego hostingu z Let’s Encrypt jest całkiem spora. Wystarczy pogooglać. Instalacja certyfikatu to kilka kliknięć.

  2. W końcu jakieś przyjemne zebranie wszystkiego do kupy 🙂 brakuje tylko ostatecznego podsumowania w jakiejś tabelce.

    1. Dziękuję za miłe słowa. Co do podsumowania, to rzeczywiście muszę dopisać 🙂

  3. Prawda jest taka, że koszty założenia sklepu zależą od naszych umiejętności, i tego jak bardzo rozbudowaną stronę chcemy mieć. Ja nie spodziewałem się, że mój sklep tak łatwo się rozbuduje. Obecnie nawet udało mi się zacząć sprzedawać za granicą. Z pomocą firmy Nowe Kolory wszystko poszło bardzo sprawnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *