Czy wybranie dobrego szablonu na stronę internetową jest prostym zadaniem?
Z pozoru tak.
Szablonów jest mnóstwo, łatwo je znaleźć, mają niskie ceny a często są nawet darmowe. Nie jest trudno znaleźć szablon ładny, z mnóstwem opcji i obsługujący najnowsze technologie. Nic tylko wybierać i instalować.
Ale…
Olbrzymia większość szablonów szablonów jest tworzona pod ludzi, którzy je wybierają ale nie dla ludzi, którzy będą odwiedzać ich strony. Niektóre są idealnym przykładem „co jest do wszystkiego to jest do niczego”. Inne mają taki przerost funkcji, że ich instalacja i konfiguracja przekracza możliwości zwykłego śmiertelnika. Niektóre posiadają „furtki” zostawione przez hakerów, służą do nieuczciwego pozycjonowania, są praktycznie nie aktualizowane, itd.
Dlatego przygotowałem dla Ciebie listę uniwersalnych wskazówek, którymi powinieneś kierować się wybierając szablon.
Podstawy
Kupuj u sprawdzonego źródła
Najlepiej wybierać szablony w wyspecjalizowanych marketach (np. Theme Forest, Template Monster i podobnych) lub od firm specjalizujących się w projektowaniu szablonów. Dzięki temu będziesz pewny, że Twój szablon został porządnie przygotowany i nie ma w nim ukrytych niebezpiecznych skryptów.
Wybierz popularny szablon
Jednym z minusów szablonów jest brak unikalności. Tak samo wyglądającą stronę może mieć 100, 1000 a czasami nawet 10000 osób. Jednak wybierając szablon nie kieruj się chęcią bycia unikalnym i nie wybieraj tych, które były wykupione kilka czy kilkanaście razy.
Mało popularne szablony są często nieaktualizowane i porzucane przez twórców. Nie chciałbyś korzystać z takiego szablonu, nieprawdaż?
Sprawdź opinie o szablonie
To nie wymaga tłumaczenia.
Użyteczność i funkcje
Wybierz szablon trzymający się schematów
Większość szablonów jest do siebie bardzo podobna. Trudno znaleźć szablon oryginalny lecz czasami takie się zdarzają. Można znaleźć szablony przewijane z lewa na prawą zamiast z góry w dół. Zdarza się, że nawigacja jest umieszczona na dole strony lub jest nieodłączną częścią strony, itp.

Pomimo tego, że takie rozwiązania na pewno Cię wyróżnią to nie napędzą Ci klientów. Co więcej, problemy w nawigacji i dostępie do treści mogą wpłynąć na obniżenie Twoich dochodów.
Czytelność
Szukaj szablonu, w którym teksty są pisane dużą i czytelną czcionką (najlepiej czarną na białym tle) a nagłówki odpowiednio kontrastują z resztą tekstu i przyciągają uwagę. Dzięki temu Twoi odwiedzający będą lepiej chłonąć treści i rzadziej opuszczać stronę.
Czytaj więcej na temat czytelności tekstów na stronach internetowych
Dostępność
Twoja strona powinna być dostępna dla ludzi korzystających nie tylko z najnowszych przeglądarek na komputery stacjonarne lecz także ze starszych przeglądarek (w szczególności Internet Explorera 8) oraz urządzeń mobilnych. Dlatego zanim zainwestujesz w szablon sprawdź jak się na nich prezentuje.
Dostosowanie
Jeśli się natkniesz na szablon, który nie spełnia całkowicie Twoich oczekiwań ale posiada duże możliwości dostosowania (które teoretycznie mogłyby Cię usatysfakcjonować) to najlepiej zrobisz jak będziesz szukał dalej. Dostosowanie szablonu zwykle przerasta 9 na 10 osób, które tego jeszcze nigdy nie robiły.
Szukaj szablonów, które dają możliwość umieszczania w treści artykułów dużych, wyróżniających się przycisków. Bardzo się przydają do kierowania ruchem użytkowników.
Tłumaczenie
Jak pewnie niedługo się przekonasz największy wybór szablonów jest w serwisach zagranicznych. Jednak szablony, które w nich znajdziesz nie posiadają polskiej wersji językowej. Dlatego sprawdź czy szablon jest przygotowany do przetłumaczenia i czy część grafik, które się na niego składają nie zawiera tekstów.
Aby sprawdzić czy jakiś tekst jest grafiką „złap” go myszką i przeciągnij w bok. Jeśli zauważysz poświatę, to będzie oznaczało, że masz do czynienia z grafiką.
Bezpieczeństwo
Base 64
Jeśli zdecydujesz się skorzystać z darmowego szablonu i nie będziesz w 100% pewny jakości źródła z którego pochodzi radzę Ci sprawdzić szablon pod kątem obecności linków Base 64.
Base 64 to rodzaj kodowania, który czasami używany jest do umieszczania w szablonach niechcianych linków. Wykorzystuje się je wtedy do pozycjonowania stron.
Aby sprawdzić czy w Twoim szablonie znajdują się takie linki:
- Pobierz cały szablon na dysk swojego komputera
- Ściągnij i zainstaluj notepad++
- Włącz program i w menu górnym wybierz „Szukaj” a następnie „Szukaj w plikach”
- W pole „szukany tekst” wpisz „base” a w „katalog” wskaż główny folder szablonu.
- Zaznacz „podkatalogi” i wciśnij „znajdź”

Jeśli w pokazanych wynikach zauważysz, że po słowie „base” występuje długi ciąg losowych liter i cyfr to właśnie natrafiłeś na ukryte linki base 64.
Wymagane wtyczki
Część szablonów do poprawnego działania wymaga odpowiednich rozszerzeń systemu, czyli tzw. wtyczek. Zanim zdecydujesz się na szablon sprawdź jakich wtyczek wymaga a następnie postaraj się dowiedzieć o nich czegoś więcej.
Możliwe, że natkniesz się na wtyczki, które są już nierozwijane i przez to mogą nie działać z Twoim systemem. Możesz także natknąć się na wtyczki premium, które będą Cię kosztowały kilkadziesiąt albo kilkaset złotych (jednorazowo lub rocznie). W końcu możesz natknąć się na wtyczki, które nie mają takich funkcji jakich oczekujesz i przez to Twoja strona będzie mniej użyteczna.