Gotowy szablon WordPress czy indywidualny projekt – co wybrać?
W teorii szablony, czyli gotowe motywy graficzne stron internetowych, to bezproblemowy, tani sposób na nadanie stronom i sklepom nowego wyglądu. W teorii, do założenia strony na szablonie nie potrzeba grafika i programisty. W teorii jest to także szybsze rozwiązanie niż zamawianie strony w agencji.
Ale jak to wygląda w praktyce?
Otóż w praktyce zdecydowanie odradzam samodzielne tworzenie stron na podstawie większości rodzajów szablonów. Typy szablonów, które się do tego nadają są nieliczne. Ale o tym przeczytasz poniżej.
Zacznijmy jednak od początku…
Szablony do wszystkiego czy wyspecjalizowane?
Generalna reguła, której należy się trzymać jest taka, że im bardziej wyspecjalizowany jest szablon i posiada mniej zbędnych dla nas elementów tym lepiej.
Dlaczego?
- Im mniej funkcji i modułów posiada szablon tym mniejsza jest szansa na to, że któryś z nich zawiedzie (a zdarza się to dość często).
- Strona zbudowana na jego podstawie szybciej się ładuje (ponieważ ma mniej kodu).
- Jest on bezpieczniejszy (istnieje mniejsze ryzyko, że ktoś popełnił błąd w 5 tysiącach linii kodu niż w 150 tysiącach.
- Wymaga mniej konfiguracji (która potrafi często zająć bardzo wiele czasu).
Treści dodawane w edytorze tekstu czy kreatorze stron?
Dodawanie treści na stronach www może odbywać się na wiele sposobów. Najczęściej wykorzystywane są edytory tekstu (umożliwiają dodanie głównych teksów) oraz moduły / widgety (pozwalają na edycję zawartości np. w kolumnach bocznych oraz w stopce strony).
Taki sposób dodawania treści dobrze się sprawdza w przypadku artykułów blogowych, prostych stron informacyjnych oraz większości sklepów. Jest to też wygodne rozwiązanie dla osób, które mają ograniczone umiejętności techniczne lecz umieją posługiwać się MS Wordem lub pakietem LibreOffice.
Alternatywnym rozwiązaniem, które zdobywa ostatnio bardzo dużą popularność – i jest wykorzystywane przez sporą część szablonów – jest z kolei budowanie zawartości stron przy pomocy specjalnych kreatorów (często w opisach szablonów pod nazwami „visual builder” lub „page builder”).
Takie narzędzia dają olbrzymie możliwości – dzięki nim można zbudować całą, bogatą w różne elementy i funkcje stronę – lecz jednocześnie wymagają od osoby zakładającej zdecydowanie większych umiejętności. Są także rozwiązaniami niestandardowymi, więc dodając za ich pomocą treści musimy już z nich korzystać cały czas. Rezygnacja z kreatora oznacza, że wszystkie strony, które w nim stworzyliśmy stracą swoją stylizację lub całkowicie znikną z chwilą zmiany kreatora na inny.
Co wybrać?
Jeśli znajdziesz szablon spełniający Twoje wymagania i nie posiadający kreatora, to warto z niego skorzystać. Z kolei jeśli spodobał Ci się szablon, który zbudowany jest w oparciu o szablon z kreatorem, to najlepiej aby:
- kreator był bardzo popularny (będziesz mieć wtedy pewność, że jego rozwój nie zostanie zakończony a Ty nie zostaniesz na lodzie)
- wersja demonstracyjna szablonu w jak najwyższym stopniu odpowiadała Twoim potrzebom. Wtedy tworzenie strony będzie o wiele łatwiejsze ponieważ nie będziesz musiał wykonywać zmian w układzie lub prezentacji elementów na stronie.
Szablony darmowe, płatne czy darmowe z opcją premium?
Darmowe szablony są najczęściej udostępniane przez twórców systemów stron www i umożliwiają stworzenie podstawowej, nie wyróżniającej się strony. Są one najczęściej proste w obsłudze i nie wymagają dużo konfiguracji. Ich plusem jest także to, że są regularnie aktualizowane więc nie ryzykujemy, że wsparcie i aktualizacje dla nich się skończą a my zostaniemy z niczym.
W porównaniu z nimi, szablony dostępne wyłącznie w opcji premium są zdecydowanie bardziej rozwinięte i posiadają o wiele więcej funkcji. Jednak są niezbyt trafionym rozwiązaniem.
Dlaczego?
Głównie przez to, że takich szablonów nie można przetestować przed zakupem i kupujemy kota w worku. Dlatego jeśli już chcemy się na taki zdecydować warto dowiedzieć się, czy sprzedawca zwróci nam pieniądze jeśli nie będziemy z zadowoleni lub nie da się w szablonie zrobić rzeczy, które obiecuje (a to zdarza się nagminnie).
O problemach, które możesz mieć kupując szablon bez możliwości jego wcześniejszego przetestowania piszę zresztą w dalszej części tego tekstu.
Co wybrać?
Trzeci typ – szablony darmowe z opcją premium.
Wybierając je masz możliwość przetestowania szablonu przed zakupem i podjęcia decyzji czy warto zainwestować w wersję premium.
Szablony na licencji wiecznej czy ograniczonej czasowo?
Najczęściej możemy się spotkać z szablonami na dwóch typach licencji – wiecznych oraz ograniczonych czasowo (najczęściej odnawianych corocznie).
Szablon na licencji wiecznej najczęściej może być zainstalowany na pojedynczej stronie. Wybierając go będziemy otrzymywać do niego bezpłatne aktualizacje przez tak długi okres przez jaki się będą ukazywały. Musimy tutaj jednak mieć świadomość tego, że mniej popularne szablony na takich licencjach często są aktualizowane przez krótki okres. Po tym jak szablon przestanie być rozwijany będziemy więc musieli go zmienić (lub dalej używać ale bez aktualizacji – co jest dość ryzykowne).
Szablony na licencji wiecznej mają także ograniczone czasowo wsparcie techniczne (najczęściej na okres roku lub nawet 6 miesięcy). Jeśli po tym będziemy potrzebowali wsparcia, to musimy za nie dodatkowo zapłacić.
W przypadku szablonów na licencji ograniczonej czasowo, otrzymujemy aktualizacje tylko przez wykupiony okres ale razem z nimi otrzymujemy także dostęp do wsparcia technicznego oraz (czasami) możliwość instalacji szablonu na kilku stronach. Po zakończeniu okresu na jaki wykupiliśmy licencję możemy ją odnowić lub użytkować szablon bez aktualizacji. Korzystanie z szablonu dystrybuowanego na tej licencji jest także o tyle atrakcyjne, że jeśli korzystamy z popularnego szablonu, wtedy możemy być pewni, że będzie rozwijany i wspierany bardzo długo – w przeciwnym wypadku jego autorzy odcięli by się od źródła dochodu.
Co wybrać?
Nie można wskazać, który ze sposobów licencjonowania jest lepszy dla osoby planującej samodzielnie założyć stronę www. Każdy musi podjąć decyzję samodzielnie.
Zakładanie strony na szablonie w praktyce
- Szablony w olbrzymiej większości nie są przetłumaczone na język polski. Tyczy się to także ich dokumentacji.
- Po instalacji szablonu na nowej, pustej stronie, otrzymamy… pustą stronę. Bez treści, bez wyglądu. Niby to oczywiste ale część osób odnosi wrażenie, że po instalacji szablonu strona będzie się prezentowała tak jak w wersji demonstracyjnej szablonu. Tak jednak nie jest. Na szczęście autorzy szablonów często udostępniają treści demonstracyjne, które po zainstalowaniu wypełniają stronę zawartością z dema.
- Kiedy instalujemy szablon na stronie zawierającej już jakieś treści to nigdy nie będzie wyglądała tak jak w wersji demonstracyjnej szablonu. Często coś może nawet przestać działać na stronie a nawet możemy stracić całą kategorię treści, (np. portfolio). Aby to naprawić będzie potrzebne wsparcie programisty.Niestety, aby strona zaczęła wyglądać jak w wersji demonstracyjnej nie można po prostu doinstalować treści demonstracyjnych, ponieważ popsuje to SEO strony (prace optymalizujące pozycję w Google). Dlatego takie prace najlepiej wykonywać na osobnej kopii strony.
- Samodzielne założenie strony wyglądającej inaczej niż w wersji demonstracyjnej w większości przypadków zdecydowanie przekracza możliwości większości osób.
- Często można spotykać się z sytuacją w której wersje demonstracyjne szablonów premium (bez opcji darmowych) są zbudowane na… zmodyfikowanym szablonie i wykorzystują elementy w nich niedostępne! Przykład? Proszę bardzo.Szablon Savoy – minimalistyczny, elegancki, niezbyt drogi (około $60), popularny (4,993 sprzedane licencje) i dobrze oceniany (ocena średnia – 4,87 od 267 kupujących). Problem tylko w tym, że czcionka MaisonNeue, która znajduje się w wersji demonstracyjnej nie jest darmowa i kosztuje… 799 euro w wersji podstawowej. Moduł akordeonu także nie jest w najmniejszym stopniu podobny do tego ze strony demonstracyjnej szablonu.
- Szablony potrafią był wypełnione błędami lub mogą korzystać z rozwiązań, które sprawią nam bardzo dużo kłopotu. Przykłady:Szablon Magellan firmy TeslaThemes (wyspecalizowanej w tworzeniu szablonów) jest wyjątkowo źle zoptymalizowany co przekłada się na długi czas ładowania stron i duże obciążenie serwera.Podobny do ww. Savoya szablon Mr.Tailor ma problemy z automatycznym aktualizowaniem się, ściągnięciem treści demonstracyjnych na słabszych serwerach (treści demonstracyjne zawierają mnóstwo danych i ich ładowanie może przeciążyć serwer), konfliktem źródeł plików (pojawia się przy wykorzystaniu SSL na stronie) czego efektem jest bardzo długie ładowanie stron (po kilka minut) oraz supportem (ja czekałem na odpowiedź w krytycznym zgłoszeniu technicznym… 4 dni).Spore problemy czyhają też na osoby, które kupiły licencje na szablon Schön. Otóż ma on problem z… zapamiętaniem własnych ustawień po aktualizacji! Szablon ma tendencję do przywracania ich do ustawień domyślnych co powoduje, że cała strona po aktualizacji natychmiastowo przestaje wyglądać tak jak powinna. Dodatkowo, szablon ładuje czcionki z niepełnym zestawem znaków lokalnych. Nie ma problemów z ą, ę lub ć ale już niemieckich liter ten szablon nie wyświetli. Jest to o tyle dziwne, że nazwa szablonu zawiera nawet taką literę.
Avada – zmieniając ten szablon na inny tracimy… wszystkie treści, które zapisaliśmy korzystając z niego. Jest to o tyle ciekawe, że szablon ten jest najpopularniejszym szablonem w olbrzymim markecie z szablonami ThemeForest – został kupiony 352 tysiące razy oraz posiada ponad 18 tyś. opinii z których średnia to 4.77.
Na jakich szablonach można samodzielnie założyć stronę
Na początku powtórzę to co już napisałem wcześniej, czyli najbezpieczniej wybrać szablon:
- jak najlepiej spełniający nasze potrzeby – wtedy będziemy mogli np. pobrać treści z wersji demonstracyjnej szablonu i zamienić minimalną ilość rzeczy aby dopasować stronę do naszych potrzeb,
- nie używający kreatora stron (chyba, że zachodzi sytuacja jak w punkcie 1),
- w wersji darmowej z dodatkowymi opcjami premium.
Ale najważniejsze zostawiłem na koniec.
Otóż wybierając szablon koniecznie:
- poszukaj jego rzetelnej recenzji (najlepsze są recenzje programistów i webmasterów ponieważ wskazują także na problemy, które możesz mieć z szablonem),
- poszukaj wszelkich materiałów instruktażowych pokazujących krok po kroku jak uzyskać konkretne efekty w wybranym przez Ciebie szablonie.
[signature]