Darmowe szablony WordPressa z TemplateMonster – czy warto korzystać?

logo tempalte monster

Darmowych szablonów do systemu WordPress są tysiące. Jednak problem z większością z nich jest taki, że często oferują bardzo ograniczone funkcje namawiając tym samym do zakupienia pełnoprawnej wersji. Sytuacja wygląda (troszkę) inaczej w przypadku darmowych szablonów z TemplateMonster.

52056-original 54599-original

Na portalu tym znajdziemy 18 atrakcyjnych graficznie szablonów o różnej tematyce. Szablony są dobrze wykonane, nie ładują się zbyt długo i w większości przypadków dają możliwość samodzielnego zbudowania stron przy pomocy darmowego konfiguratora MotoPress, który nie jest zbytnio ograniczony w stosunku do wersji Pro. W paczce z szablonem często dostępny jest też przykładowy plik z zawartością strony, który możemy wgrać na naszą stronę aby przyspieszyć uczenie się.

Jednak szablony z TemplateMonster mają także swoje minusy.

Po pierwsze, są po angielsku. Jest to powszechne wśród szablonów (nawet premium) ale tak czy inaczej należy o tym pamiętać.

Po drugie, czasami mogą mieć problemy z załadowaniem przykładowej zawartości (mi się to zdarzyło 2 razy).

Po trzecie, MotoPress – czyli wspomniana już wtyczka do budowy stron w serwisie – nie jest idealna i:

  • w wersji darmowej nie pozwala na wykorzystywanie w produktach komercyjnych (licencja roczna kosztuje $29),
  • w wersji darmowej pozwala na umieszczenie zdjęć zawsze w oryginalnym rozmiarze, co powoduje ich wolne ładowanie. Można to jednak łatwo ominąć dodając do WordPressa zmniejszone zdjęcia.
  • budowanie przy jej pomocy stron może być dla niektórych wyzwaniem (dobry angielski, dużo czasu i odpowiednia motywacja to podstawa),
  • czasami wyświetla błędy w trybie podglądu (ale nie na opublikowanej stronie!) co utrudnia projektowanie stron.

Tutaj jednak kończą się minusy tych szablonów.

Dla kogo są darmowe szablony WordPressa z TemplateMonster?

Szablony z TM będą odpowiednie dla osób, które poszukują taniego lub darmowego szablonu ale z ilością funkcji na poziomie szablonu premium. Muszą to być jednak osoby cierpliwe, które mają czas aby powalczyć z wtyczką MotoPress i znają dobrze język angielski.