4 najlepsze systemy do wysyłki newsletterów – jaki wybrać w 2023 roku?

Systemów, które pozwalają na masową wysyłkę emaili jest mnóstwo. Przygotowując się do napisania tego artykułu zebrała mi się lista ponad 40! Po ostrej selekcji zawęziłem ją do 4 bardzo różniących się od siebie systemów lecz wartych zainteresowania systemów do mailingu. Każdy z nich jest w jakimś stopniu wyjątkowy i będzie się lepiej sprawdzał dla innego biznesu.

Który z nich będzie dla Ciebie najlepszy?

[text_box type=”info”]Aktualizacja

Po ostatnich aktualizacjach systemu Mailer Lite, stał się on moim faworytem, jeśli chodzi o rozwiązania spełniające najważniejsze potrzeby większości osób i firm. Zaraz za nim jest Freshmail, który oferuje kilka unikalnych rozwiązań dla sprzedawców, jednak jego cena jest już wyraźnie wyższa.[/text_box]

Freshmail

Freshmail - ekran startowy
Freshmail – ekran startowy panelu administracyjnego

Freshmail to jeden z najpopularniejszych (jeśli nie najpopularniejszy) system do wysyłki newsletterów w Polsce. Na tle podobnej cenowo konkurencji wyróżnia się kompletnością.

Jako jedyny na tej liście oferuje w darmowym pakiecie możliwość przetestowania wiadomości pod kontem spamu, wykonania testów A/B (Akt. Już nie. Mailer Lite także to oferuje) oraz testów godzin wysyłki. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie ilości otwarć maili i klikalności zawartych w nich linków.

Freshmail jest także doskonałym rozwiązaniem dla sprzedawców umożliwiając im wysyłkę spersonalizowanych wiadomości osobom, które wykonały na stronie określoną czynność.

Projektowanie emaila HTML w panelu Freshmail
Projektowanie emaila HTML w panelu Freshmail

Freshmail oferuje kilkadziesiąt różnych szablonów maili HTML (graficznych) z możliwością ich dalszego modyfikowania przy pomocy edytora, który jest niestety dość trudny toporny w obsłudze.

Pakiet darmowy umożliwia utrzymywanie wielu list mailingowych z łącznie 500 kontaktami, do których można wysłać maksymalnie 2000 maili w ciągu miesiąca.

Mailer lite

Mailer lite - projektowanie formularza zapisu do newslettera
Mailer lite – projektowanie formularza zapisu do newslettera

Mailer lite jest systemem, który stara się ze wszystkich sił aby być prostym w obsłudze i czytelnym – i wychodzi mu to świetnie! Po ostatnich aktualizacjach lista funkcji systemu Mailer Lite znacząco się rozrosła, czyniąc go bardzo ciekawą (jeśli nie najciekawszą) opcją dla większości osób i firm potrzebujących systemu do wysyłki newsletterów.

CZYTAJ  Case study - co to jest i jak napisać studium przypadku?

Mailer Lite:

  • posiada bardzo prosty w obsłudze edytor szablonów emaili graficznych,
  • umożliwia testowanie maili A/B w celu sprawdzenia co najlepiej działa na odbiorców (ale nie ma możliwości testowania godzin wysyłki jak we Freshmailu),
  • śledzenie czytelników newslettera przy pomocy Google Analytics (ich ruch jest wyróżniony w panelu GA),
  • automatycznie wysyłanie maili za każdym razem kiedy opublikujesz nowy artykuł (poprzez intregrację z kanałem RSS na Twojej stronie)
  • wysyłanie maili seryjnych (autorespondery), które umożliwiają np. okresowe wysyłanie odwiedzającym kolejnych rozdziałów kursów

W odróżnieniu od systemu Freshmail Mailer Lite nie posiada jednak funkcji Marketing Automation pozwalających na wysyłkę wiadomości email osobom, które wykonały na stronie określone akcje.

Mailer lite oferuje gotowe szablony HTML a także umożliwia proste stworzenie takiego przy pomocy „klocków” w specjalnym edytorze typu „przeciągnij i upuść”.

Mailer lite - tworzenie emaila HTML
Edytor „przeciągnij i upuść” w panelu Mailer lite

Darmowy pakiet obejmuje dowolną ilość list mailingowych z łącznie 1000 kontaktów oraz nielimitową ilością maili, które można wysłać. Płatne plany są bardzo przystępne cenowo.

MailChimp

Strona główna panelu administracyjnego MailChimp
Strona główna panelu administracyjnego MailChimp

MailChimp jest jednym z największych na świecie systemów wysyłki newsletterów. Dzięki swojej rozpoznawalności jest bardzo często integrowany z różnymi systemami sklepów i stron internetowych co jest jego dużym atutem. Posiada on także zdecydowanie najwięcej funkcji spośród wszystkich tutaj wymienionych usług. Warto wspomnieć o wielu automatyzacjach i bardzo rozbudowanych autoresponderach:

  • wysyłki maili transakcyjnych (wysyłanych przez sklep np. z chwilą złożenia zamówienia lub zmiany jego statusu)
  • wysyłki wiadomości powitalnych, seryjnych (tzw. drip content) czy wysyłanych w dniu urodzin zapisanej osoby
  • wysyłce maili przypominających o poprzuconych koszykach w sklepach internetowych

MailChimp oferuje także największy darmowy pakiet emaili – 2000 subskrybentów z limitem wysyłki do 12000 maili miesięcznie.

Góruje też pod względem ilości szablonów maili HTML – nie liczyłem ich wszystkich ale jest ich ponad 100 i każdy z nich można dodatkowo modyfikować przy pomocy dostępnego edytora. Można także stworzyć własny szablon – podobnie jak w Mailer Lite – z klocków.

CZYTAJ  Shoplo - czy warto korzystać? Recenzja 2023
Edytor "przeciągnij i upuść" w MailChimp
Edytor „przeciągnij i upuść” w MailChimp

A minusy?

Po pierwsze, panel administracyjny MailChimp jest dostępny wyłącznie po angielsku.

Po drugie – i to jest zdecydowanie większy problem – część z przydatnych funkcji jest niedostępnych w darmowym pakiecie. Największą bolączką jest tutaj brak autorespondera, który umożliwia wysyłkę maili sekwencyjnych (np. co dwa dni kolejna wiadomość z ustalonej serii) oraz wiadomości powitalnych (po zapisaniu się na listę). To skutecznie ogranicza możliwości wykorzystania systemu.

Sendy

Panel administracyjny Sendy
Panel administracyjny Sendy

Sendy jest rozwiązaniem zdecydowanie różniącym się od innych opisywanych rozwiązań. W porównaniu z nimi ma całkiem sporo minusów i tak właściwie tylko trzy plusy – jeden mały i dwa duże. To właśnie z powodu tych plusów Sendy znalazł się w tym artykule.

Jednak zacznę od minusów.

  1. Sendy nie jest usługą lecz programem, który należy zainstalować na własnym serwerze a następnie skonfigurować z serwerami Amazon SES, które zajmują się właściwą wysyłką – będziesz do tego potrzebował informatyka.
  2. Nie jest on także darmowy – w chwili pisania tego artykułu kosztował 59 dolarów.
  3. Podobnie jak MailChimp panel administracyjny Sendy jest w języku angielskim (da się go jednak przetłumaczyć na nasz rodzimy język)
  4. Jeśli chodzi o ilość funkcji, to jest podobna do tej oferowanej przez Mailer Lite z tym wyjątkiem, że nie oferuje:
    1. automatycznego śledzenia kampanii w Google Analytics. Trzeba je ustawić ręcznie dodając do linków w mailu ?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=campaign_subject"
    2. gotowych szablonów HTML. Chcąc wysyłać maile graficzne będziesz zatem musiał sięgnąć do kieszeni i kupić taki szablon w sieci.
Edytor emaili HTML w Sendy
Edytor emaili HTML w Sendy

A jakie są plusy?

Małym plusem jest to, że Sendy jest bardzo prosty w obsłudze.

Dużym plusem jest natomiast to, że wysyła maile niewiarygodnie tanio!

Wysyłka 20 tysięcy maili do 5 tysięcy subskrybentów przez Sendy kosztuje niecałe $2 (około 7 złotych). W innych opisywanych tutaj rozwiązaniach koszt wysyłki takich ilości maili wynosiłby:
– Mailer Lite – 77zł (11x droższy)
– Freshmail oraz MailChimp – 180zł (22,5x droższe)

CZYTAJ  Shoplo - czy warto korzystać? Recenzja 2023

Ostatnim plusem jest to, że na Sendy można… zarobić! Daje on możliwość tworzenia kont użytkowników, z których każdy może administrować swoimi własnymi listami subskrybentów i wysyłać do nich kampanie mailingowe.

Podsumowując

Dla początkujących najlepszym rozwiązaniem wydaje się obecnie Mailer Lite. Jest on bogaty w funkcje, prosty w obsłudze a przy tym jest tani.

Jeśli Twoje potrzeby się wyższe i nie straszne są dla Ciebie kilkukrotnie wyższe koszty to wybierz FreshMail.

Jeśli masz sklep internetowy, który integruje się z Mailchimpem oraz nie przeszkadza Ci język angielski w panelu administracyjnym, to MailChimp jest najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie.

Z kolei jeśli chcesz wysyłać jak najtańsze emaile do olbrzymiej ilości osób to wybierz Sendy.

[signature]

Podobne wpisy