Jak aktualizować stronę www, aby nic nie zepsuć?
Aby strona internetowa była bezpieczna powinna być okresowo aktualizowana. Nie muszą się tym przejmować osoby, które swoje strony otworzyli na platformie stron www. Wszyscy inni muszą sami dbać o to aby ich strony były aktualne.
Jednak zdarza się, że po aktualizacji pojawiają się problemy na stronie a czasami nawet zostaje ona unieruchomiona.
Co jest źródłem problemów
Praktycznie wszystkie strony internetowe są dziełem nie jednej czy dwóch osób ale setek a nawet tysięcy współpracujących developerów. Część z nich tworzy rdzeń systemu, inne osoby zajmują się rozwijaniem głównych i pobocznych funkcji, rozszerzeń, skryptów, itp. Do tego dochodzi jeszcze szablon graficzny, który także ktoś musi zaprogramować i połączyć z systemem.
Aby strona działała poprawnie wszystkie te elementy muszą dobrze ze sobą współpracować. Jednak od czasu do czasu jedną z części składowych strony trzeba zaktualizować, np. ponieważ wykryto w niej lukę bezpieczeństwa lub dodano ważną funkcję. Jeśli taki nowy element wprowadza duże zmiany lub zawiera błędy, to inne elementy z nim powiązane przestają działać poprawnie.
Jak często mogą wystąpić problemy po aktualizacji
Sporadycznie. Najczęściej problemy pojawiają się w przypadku „kamieni milowych” w rozwoju systemu kiedy dodawane jest wiele nowych funkcji. Nie zmienia to jednak faktu, że się zdarzają i trzeba się na to przygotować aby nie obudzić się z przysłowiową ręką w nocniku.
Jak się zabezpieczyć
Zgłoś się do swoich programistów i poproś ich o wykonanie aktualizacji na kopii Twojego serwisu. Jeśli okaże się, że coś przestanie działać to będą mieli czas na wprowadzenie niezbędnych poprawek.
[signature]